Apie gyvūnus
 
ŠUNŲ GYDYMAS
ŠUNŲ SKIEPAI
 
KAČIŲ GYDYMAS
KAČIŲ SKIEPAI
 
ŠEŠKŲ LIGOS
ŠEŠKŲ GYDYMAS
 
GRAUŽIKŲ LIGOS
GRAUŽIKŲ GYDYMAS
 
ROPLIŲ LIGOS
ROPLIŲ GYDYMAS
 
PAUKŠČIŲ LIGOS
PAUKŠČIŲ GYDYMAS
Mūsų kontaktai


Susirgo gyvūnas?

865519991

registratura@vetklinika.lt


Mūsų darbo laikas:

I - V 8-20
VI - VII 8-18

 Žemėlapis

STREET VIEW

  
     



UAB Zooveterinarijos Centras "TOTO"
Įmonės kodas: 225033960
PVM kodas: LT250339610
Adresas: I. Šimulionio g.5,  Vilnius
Luminor
LT054010049500683916
 Swedbank AB
LT137300010129484928

            
Naujagimiai kačiukai









Straipsnio autorė
Veterinarijos gydytoja Laura Udraitė






 
 


PIRMOSIOS SAVAITĖS

Nėštumo laikotarpiu kačiukai saugiai vystosi ir auga gimdoje. Visas būtinąsias maistines medžiagas bei deguonį jie gauna per placentą iš motinos organizmo. Gimimo metu kačiuko organizme įvyksta visa eilė pasikeitimų, ypač širdies ir kvėpavimo sistemoje - jis pirmą kartą savarankiškai įkvepia, ima pilnai funkcionuoti plaučiai. Vos tik gimę mažyliai jau turi stirpų čiulpimo refleksą ir ima ieškoti pieno.

Pirmąsias kelias savaites mažyliai yra bejėgiai, akli, kurti ir visiškai priklausomi nuo motinos. Jei mama nelabai rūpestinga arba jos nėra šalia - nuo žmogaus. Visada, o ypač, jei katė kačiuojasi pirmą kartą, šeimininkas turėtų būti pasirengęs pasirūpinti naujagimiais, jei to prireiktų.

Pirmosiomis savaitėmis kačiukai nereikalauja papildomo šeimininkų rūpesčio, jei katė yra rūpestinga ir atidi motina bei turi pakankamai pieno - ji puikiai susitvarko pati. Kačiukai žinda ir miega, mama mažylius šildo, maitina, išlaižo ir išmasažuoja pilvukus, taip padėdama jiems išsituštinti ir išsišlapinti, palaiko guolyje švarą. Jei naujagimiai sotūs - po maitinimo jie tyliai užmiega.

Kaip suprasti, kad reikia pagalbos?

Jei kačiukai neramūs, vis miaukia, šliaužioja, - galbūt katei trūksta pieno, galbūt išsivystė mastitas (pieno liaukų uždegimas), gal ji mažylių neišlaižo - jiems pučia pilvukus arba yra šalta. Jei tenka patiems auginti kačiukus, svarbiausia yra šiluma. Pirmomis savaitėmis kačiukų termoreguliacija dar nėra pakankama, tai reiškia, kad jie dar negali patys palaikyti savo kūno temperatūros. Paprastai, palaikyti šilumą jiems padeda šildanti mama, sausas ir švarus guolis. Taip pat maži kačiukai visada guli susiglaudę krūvelėje. Jei katė kačiukų nešildo, jų kūno temperatūra greitai nukrenta, tada silpsta čiulpimo refleksas, mažyliai nustoja maitintis, dėl to vystosi hipoglikemija (krenta cukraus kiekis kraujyje). Ši būklė gali išsivystyti ir nereguliariai arba per retai maitinant mažylius, ji yra labai pavojinga. Susidaro tarsi užburtas ratas, kadangi, nespėjus laiku pamaitinti, vystosi hipoglikemija, silpsta čiulpimo refleksas, per sekantį maitinimą kačiukas jau neima spenelio, hipoglikemija stiprėja ir gali ištikti mirtis. Šildyti mažylius galima įrengus specialią šildymo lempą virš guolio arba į jį įdėjus šildymo pūslę.


Maitinimas

Be jokių abejonių, geriausias maistas mažyliams - mamos pienas. Ypač pirmosiomis 24 - 72 valandomis po gimimo. Kadangi tik šiuo laikotarpiu kačiukas gauna ir gali pasisavinti krekenas ( pirmąjį pieną ). Krekenose gausu labai svarbių ir vertingų medžiagų, imunoglobulinų, kurie užtikrina ankstyvą apsaugą nuo virusinių ligų, imuniteto vystymąsį.

Maitinant dirbtinai reikėtų rinktis specialius kačių pieno pakaitalus, kuriuos galima įsigyti daugumoje zooprekių parduotuvių arba veterinarijos klinikų. Karvės pienas savo sudėtimi gerokai skiriasi nuo katės pieno ir tikrai nėra visavertis maistas mažyliams. Kita išeitis - rasti kitą maitinančia, turinčią panašaus amžiaus vadą, katę. Dažniausiai jos nesunkiai priima svetimus vaikus. Dirbtinai maitinti reikia kas 2 - 3 valandas, leidžiant išgerti apie 1 - 2 ml pienuko per kartą. Po kelių savaičių kačiukai jau gali išmiegoti be maitinimo visą naktį. Maitinimui galima naudoti specialius buteliukus su žindukais, arba pipetės guminį galą. Maitinti reikia atsargiai, nepadaryti per didelės skylutes žinduke, kadang, įtraukdamas per daug pienuko iškarto, kačiukas gali užspringit. Pienas turi būti apie 37 laipsnių šilumos.

Po maitinimo reikėtų pamasažuoti kačiukų pilvukus ir drėgnu vatos gumulėliu pastimulioti pauodegį. Tai paskatina išmatų ir šlapimo pašalinimą. 7 - 10 dienų kačiukai atsimerkia, ima girdėti, 3 savaičiu pradeda po truputį savarankiškai ėsti, žaisti ir tyrinėti aplinką.

Katės gali atsisakyti prižiūrėti vaikus, jei jos blogai jaučiasi, jei vystosi mastitas arba pogimdyminė eklampsija, pirmomis dienomis po Cezario pjūvio. Taip pat manoma, kad stiprus motinystės instinktas yra paveldimas genetiškai, kadangi rūpestingų mamų palikuonės dažniausiai taip pat puikiai prižiūri savo mažylius.

Turite daugiau klausimų arba norite susitarti dėl vizito, skambinkite 8 655 19991. Jūsų "TOTO".

LT EN RU

Visos teisės saugomos. Kopijuoti ar platinti informaciją be administracijos patvirtinimo griežtai draudžiama.