Šunų ligos – šuns širdies ligos – širdies ligų diagnostika

Šunų ligos – šuns širdies ligos – širdies ligų diagnostika

 

Straipsnio autorius: veterinarijos klinikos ,,TOTO''
gydytojas kardiologas Orestas Vovk.
 
Šiuolaikinėje veterinarijoje širdies ligų diagnostikai naudojami 4 pagrindiniai metodai ir tik jų rezultatų visuma leidžia tiksliai nustatyti širdies ydą:
 

1. Auskultavimas fonendoskopu

  • Tai senas ir gerai žinomas metodas, kuriuo gydytojas išklauso gyvūno širdį ir nustato patologinius širdies ūžesius bei ritmo sutrikimus. Jau pagal širdies ūžesio vietą gydytojas gali prelimiariai nustatyti, kuri širdies dalis pažeista. 
  • Mūsų klinikoje širdis auskultuojama jauniems gyvūnams, apsilankiusiems klinikoje pirminei apžiūrai ar profilaktiniam skiepui. 
  • Taip pat mes periodiškai auskultuojame širdį vyresniems gyvūnams, net jei jie išoriškai atrodo visiškai sveiki ir užsuko pas mus tik kasmetinei vakcinacijai. 
  • Šitokiu būdu mes jau ankstyvoje stadijoje galime diagnozuoti įgimtas arba vyresniame amžiuje įgytas širdies ligas, kurių gyvūnų šeimininkai iki šiol galbūt nė neįtarė. 
  • Prieš operaciją, kuomet gyvūnui reikalinga narkozė, mes dar kartą paklausome širdį, nes širdinis ligonis gali sunkiau pernešti narkozę arba ši netgi gali sukelti ligonio mirtį operacijos metu. 
  • Auskultuojant galima nustatyti širdies ūžesius ir ritmo sutrikimus.
 

2. Rentgenas

  • Fonendoskopu nustačius širdies ūžesius, dar neaišku, ar tai nesukėlė antrinių širdies ir aplinkinių organų pakitimų. Tuomet atliekame rentgenografiją. Dviem projekcijom – iš viršaus ir iš šono - paveiksluojama gyvūno krūtinės ląsta ir širdis. 
  • Iš šios nuotraukos gydytojas gali spręsti, ar širdies siluetas nėra padidėjęs, gal padidėjusi kuri viena širdies pusė, kaip atrodo į širdį ateinančios ir išeinančios kraujagyslės, plaučių kraujagyslės, plaučiai ir bronchai. 
  • Rentgeno nuotrauka labai svarbi, siekiant tiksliai nustatyti besivystančius antrinius pakitimus širdies ir krajagyslių sistemoje. 
  • Rentgenu galima nustatyti širdies padidėjimą. 
 

3. Ultragarsas

  • Ultragarsinis širdies tyrimas arba kardioechoskopija – pažangiausias ir išsamiausias širdies tyrimo metodas. Jis papildo iki šiol atliktus tyrimus. Juo mes galime išmatuoti širdies sienelių storį, pamatuoti abiejų prieširdzių ir abiejų skilvelių dydį, įvertinti visų keturių vožtuvų – dviburio, triburio, aortos ir plautinės arterijos – būseną: jų sandarumą, praleidžiamo kraujo srauto kiekį ir greitį. Galima išmatuoti širdies raumens pajėgumą, susitraukimo jėgą, darbo efektyvumą (kiek procentaliai efektyviai dirba širdies raumuo, palyginus su sveika).
  • Ultragarsu galima įvertinti širdies raumens ir vožtuvu stovį.
 

4. EKG

  • Elektrokardiograma atliekama siekiant ištirti širdies laidinę sitemą, įvertinti elektrinio impulso susidarymą bei plitimą širdyje. Šiuo metodu nustatoma, ar širdis dirba ritmingai, nustatytomi ritmo sutrikimai, įvairūs širdies raumens pažeidimai, įvertinama koronarinės sistemos veikla, nustatoma, ar abidvi širdies pusės dirba sinchroniškai, susitraukia su vienoda jėga.
  • Elektrokardiograma nustato širdies ritmo sutrikimus (aritmijas), kitus širdies darbo sutrikimus.
 
 
Gydytojas apibendrina visų šių tyrimų rezultatus ir nustato diagnozę. Kartais gyvūnas gali turėti keletą ydų, dažnai pasitaiko įvairių šių ydų kombinacijų. Tai labai svarbu žinoti skiriant gydymą. 
 
Kai kurie vaistai, kurie nuostabiai veikia vienos širdies ligos atveju, kitu atveju gali ne tik nepagelbėti, o netgi stipriai pakenkti. Pvz, vaistas Vetmedinas, kuris sustiprina širdies susitraukimo jėgą ir yra nepaprastai veiksmingas Dilatacinės KardioMiopatijos atveju (DKM), gali pakenkti ar netgi pražūdyti gyvūną, jei šis turi Hipertrofinę KardioMiopatiją (HKM). 
 
Ši skirtumą galima nustatyti tik kardioechoskopu. Kai kurių susirgimų atveju medikamentai gali būti bejėgiai ir vienintelis būdas pagelbėti - chirurginė intervencija. 
 
Tinkamai parinkus gydymą, vaistai sustiprins širdies susitraukimo jėgą, sumažins kraujagyslių pasipriešinimą, širdis mažiau pervargs ir efektyviau dirbs, gyvūnas vėl atgaus gyvenimo džiaugsmą, norą lakstyti ir žaisti ir džiugins Jus - jo šeimininkus. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: