Dantys, jų priežiūra ir ligos

Dantys, jų priežiūra ir ligos

 

DANTYS

Suaugęs šuo turi 42 nuolatinius dantis, iš kurių viršutiniame žandikaulyje išauga 6 kandžiai, 2 iltys, 8 prieškrūminiai ir 4 krūminiai dantys, o apatiniame 6 kandžiai, 2 iltys, 8 prieškrūminiai ir 6 krūminiai dantys. Suaugusi katė turi 30 nuolatinių dantų, kuriuos sudaro 6 kandžiai, 2 iltys, 6 prieškrūminiai ir 2 krūminiai viršutiniame žandikaulyje išaugę dantys ir 6 kandžiai, 2 iltys, 4 prieškrūminiai ir 2 krūminiai apatiniame žandikaulyje. Suaugęs šuo turi daugiau prieškrūminių ir krūminių dantų nei suaugusi katė.

Manoma, kad taip atsitiko todėl, kad laukinėje gamtoje šuo misdavo kaip visaėdis gyvūnas. Na, o katės yra tikri mėsėdžiai, kurios negalėtų išgyventi gaudamos maistą, kuriame nėra mėsos. Tuo tarpu šunys prisitaikė maitintis kaip visaėdžiai, ir gali ėsti augalinį maistą, kadangi turi šiam mitybos tipui labiau išsivysčiusius prieškrūminius ir krūminius dantis.
 
Mažų šuniukų ir kačiukų pieniniai dantys išdygsta anksti, 3 – 4 savaičių amžiaus, o 4 – 6 mėnesių amžiaus pasikeičia į nuolatinius dantis. Pieniniai dantys savo išvaizda skiriasi nuo nuolatinių dantų. Jie yra mažesni ir baltesni nei pastovieji. Jauni šuniukai turi 28 pieninius dantis (6 kandžius, 2 iltis ir 6 prieškrūminius dantis viršutiniame žandikaulyje ir tiek pat dantų apatiniame), o jauni kačiukai turi 26 pieninius dantis (6 kandžius, 2 iltis, 6 prieškrūminius viršutiniame žandikaulyje ir 6 kandžius, 2 iltis, 4 prieškrūminius apatiniame žandikaulyje). Krūminių pieninių dantų neturi tiek šuniukai, tiek kačiukai.
 
Didžiąją danties dalį sudaro dentinas, kurio sudėtis panaši į kaulo. Dentiną sudaro ląstelės, vadinamos odontoblastais, ir šią struktūrą sustiprina kalcio fosfato junginiai. Danties pulpoje (dar vadinamoje danties minkštimu), kurią apgaubia dentinas, randamos kraujagyslės ir nervai. Išoriniame paviršiuje danties vainiką padengia emalis, kuris yra tvirta neturinti kraujagyslių medžiaga, stipresnė už kaulą, o cementas apgaubia danties šaknį.
 

Dantų ligos

Dantų ligos statistiškai gali atsirasti nuo vienerių metų amžiaus. Jomis labiau linkę sirgti mažųjų veislių šunys. Pirmasis dantų ligų požymis, kurį pastebi šeimininkas, yra nemalonus burnos kvapas. Dažnai pasitaiko seilėtekis, kraujuojančios dantenos, geltoni ar rudi dantų akmenys, apsunkintas ėdimas, klibantys arba iškritę dantys, viršutinio žandikaulio tyniai.
 

1. Gingivitas

Gingivitas, dar vadinamas dantenų uždegimu, pasireiškia kaip ankstyvoji dantenų ligos stadija. Dantenos tampa paraudusios ir nežymiai patinusios. Ilgainiui jos pradeda kraujuoti. Negydomas gingivitas išsivysto į žymiai sunkesnę ligą – periodontitą, kai uždegimas pažeidžia ne vien tik dantenas, o apima ir gilesnius dantį supančius audinius (dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą). Žandikaulio kaulas prie dantų negrįžtamai tirpsta ir dantys iškrenta. Sunkios dantų ligos visada sukelia skausmą.
 
Pastebėjus šiuos požymius, reikėtų iš karto kreiptis į veterinarijos gydytoją:
 
• Blogas kvapas iš burnos
• Atsisakymas ėsti
• Ėdalą išspjauna iš burnos ir tik tada ėda
• Snukučio trynimas letena
• Seilėtekis
 

2. Stomatitas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Jis pasireiškia skruostų, liežuvio, dantenų ir ryklės gleivinės paraudimu, paburkimu, jautrumu ir skausmingomis žaizdelėmis, balkšvomis opomis. Skausmingą stomatitą sukelia svetimkūniai, įstrigę burnoje arba periodonto ligos. Šunys dažnai susižeidžia burnos gleivinę, grauždami pagalius. Susidaro pavojinga situacija ypač tada, kai sužeidimai atsiranda giliai gerklėje. Taip pat stomatitas pasireiškia sergant įvairiomis sunkiomis medžiagų apykaitos ligomis: inkstų nepakankamumu, pažengusiu diabetu, autoimuninėmis ligomis ir t.t. Sergantiems gyvūnams atsiranda blogas kvapas iš burnos, seilėtekis. Jiems sunku ėsti. Kai kurie gyvūnai, dėl atsiradusio skausmo, neleidžia veterinarui juos apžiūrėti.
 

3. Nulūžę dantys ir danties šaknies abscesas

Šunys, kramtantys pagalius, akmenis, kaulus arba kitus kietus daiktus, gali lengvai nusilaužti dantis, ypatingai krūminius. Emalio įtrūkimų gydyti nereikia, tačiau jei įtrūkimas siekia danties pulpą, gyvūnas jus skausmą ir stengsis ėsti atsargiai. Kartais gali būti apatiškas. Nuolat kramtant kietus žaislus, visi dantys, įskaitant ir iltis, nusidėvi. Tai gali sukelti danties pulpos atidengimą ir infekciją. Nulaužtas dantis (ir sukelta danties pulpos infekcija) gydomas plombuojant šaknies kanalą arba tenka ištraukti dantį.
 
Ties iltiniais ir viršutinio žandikaulio prieškrūminiais dantimis dažniausiai susidaro abscesai. Abscesais vadinami griežtai apriboti pūliniai. Viršutinio prieškrūminio danties abscesai pirmiausia pasireiškia patinimu po akimi. Ilgainiui pūlinys pratrūksta ir kraujo bei pūlių mišinys išteka lauk. Kai tai nutinka, skausmas sumažėja. Paprastai pažeistas dantis yra ištraukiamas.
 

4. Neiškritę pieniniai dantys

Paprastai pieninių dantų šaknys rezorbuojasi natūraliai, todėl pieniniai dantys iškrinta ir atsiranda vietos išdygti nuolatiniams dantims. Daugelio veislių šuniukams, ypatingai mažųjų veislių, pvz., Jorkšyro terjerams, sutrinka danties šaknies rezorbcija. Pieniniai dantukai neiškrinta, o nuolatiniai dantys vis tiek kalasi ir išdygsta kreivi. Tokiu būdu išsivysto įvairaus tipo netaisyklingas sąkandis. Todėl neiškritusius pieninius dantis reikia traukti.
 

5. Periodonto ligos

Periodonto ligos – tai bendras terminas, apibūdinantis uždegimines ir greitai progresuojančias dantenų ir danties aplinkinių audinių ligas. Jomis gyvūnai serga labai dažnai. Iš esmės, kiekvienam gyvūnui laikui bėgant gali išsivystyti periodonto ligos. Šeimininkui kruopščiai prižiūrint savo augintinio dantis, šių ligų pradžia smarkiai atidedama, o intervencijos laipsnis gerokai sumažėja. Gyvūnams, sergantiems periodonto ligomis, padidėja rizika susirgti širdies, kepenų ir inkstų ligomis. Šią riziką galima sumažinti, gydant periodonto ligas.
 

Priežastys, sukeliančios periodonto ligas, ir periodonto ligų gydymas.

Prasta dantų priežiūra laikoma pirmine periodonto ligų priežastimi. O pagrindinis požymis – nemalonus burnos kvapas (vad. halitozė). Liga diagnozuojama, atlikus kruopščią burnos ertmės apžiūrą. Kiekvienam gyvūnui rekomenduojamas danties kanalo odontologinis rengenologinis tyrimas. Juo siekiama įvertinti alveolinio kaulo būklę, pridėtinių dantų ir trūkstamų dantų padėtį žandikaulyje. Pagrindiniai gydymo tikslai apima skausmo ir infekcijos panaikinimą, periodontinių kišenių sumažinimą, dantenų kraujavimo, deginimo ir niežėjimo panaikinimą. Nuo dantų nuvalomi akmenys ir apnašos, o po to dantys nupoliruojami. Sugedę dantys ištraukiami. Veterinaras paaiškina, kaip taisyklingai valyti augintinio dantis ir pataria, kaip dažnai atvykti profilaktinei apžiūrai.
 

Prevencija – dantų valymas namuose

Sausas specializuotas ėdalas, kramtukai, spec priedai padeda, tačiau negali visiškai užkirsti kelio gingivito arba periodonto ligų atsiradimui. Geriausias būdas – kasdienis dantų valdymas namuose su dantų šepetėliu minkštais šereliais. Šuniukai ir kačiukai pratinami prie dantų šepetuko nuo mažens. Negalima naudoti žmonių dantų pastos. Reikėtų naudoti gyvūnams skirtą dantų pastą, nes ji neputoja, yra gardaus skonio (pvz., kepenėlių, žuvies ar mėsos) ir ją saugu nuryti. Duokite savo šunims įvairių kramtukų. Niekada neduokite šunims minkštų kaulų, pvz.: vištienos kaulų. Apskritai, kaulų davimas šunims yra prieštaringai vertinamas. Vieni specialistai rekomenduoja duoti graužti stambius jautienos kaulus šunims, tačiau reikėtų stebėti savo augintinius ir neleisti graužti kaulų ilgiau nei 15 min. Kiti iš viso to nerekomenduoja, nes kaulai gali užstrigti žarnyne, sukelti vidurių užkietėjimą arba tiesiog šuo gali nusilaužti dantį.
 
Patiko šis straipsnis?
Ant Jūsų augintinio dantų kaupiasi apnašos? Sklinda nemalonus kvapas iš burnos, o gal gyvūnas nenoriai ėda?
Viso to priežastimi gali būti sugedę dantukai.
Abejojate, ar tinkamai prižiūrite savo augintinio dantis?
Užsirašykite apžiūrai pas gydytoją - odontologę Gabiją Sokolovaitę.
Apžiūros trukmė 30 min, kaina - 30 Eur.


 

 

 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: