HKM (HCM) - kačių hipertrofinė kardiomiopatija - diagnostika, gydymas

HKM (HCM) - kačių hipertrofinė kardiomiopatija - diagnostika, gydymas

Straipsnio autorius: veterinarijos klinikos ,,TOTO'' gydytojas kardiologas Orestas Vovk.


HKM arba hipertorifinė kardiomiopatija - katėms dažniausiai pasitaikanti širdies problema, pasireiškianti širdies raumens sustorėjimu, del kurio susiaurėja skilvelio spindis ir į jį patenka mažiau kraujo, atitinkamai į organizmą išstumiama mažiau kraujo ir deguonies.

Dėl tos priežasties vystosi širdies nepakankamumo požymiai. Šeimininkai pastebi katės silpnumą, prastą apetitą, fizinio krūvio netoleravimą, lekavimą, pasunkėjusį kvėpavimą, dusulį, melsvas gleivines, apatiją, kartais galinių kojų parezę (nejautrą) – dėl šlaunies kraujagyslę užkimšusio trombo ir, galiausiai, staigią mirtį. Kartais staigi ir netikėta mirtis ištinka kates neturėjusias jokių širdies nepakankamumo požymių.


HCM yra genetiškai paveldima, todėl dažniau pasitaiko šių veislių katėms – Britų ir Europos trumpaplaukėms, Meino Meškėnams, Ragdoll (Skudurinukėms). Dažniau patinams, nei patelėms.

HCM dažniausiai išsivysto vyresnio amžiaus katėms, tačiau kartais gali pasireikšti labai jauname amžiuje, net ir 6 mėnesių kačiukams. Kartais liga progresuoja lėtai, katė gali ilgą laiką jaustis kuo puikiausiai, o vėliau atsiradę simptomai gali būti labai nereikšmingi. Kartais priešingai, ligos eiga būna labai ūmi ir katės būsena gali smarkiai blogėti ir per kelis mėnėsius ar net savaites nuo pirmų požymių atsiradimo katė gali staiga nugaišti.
 

Tyrimas ultragarsu (kardioechoskopija)

 
Hipertofinė kačių kardiomiopatija diagnozuojama kardioultragarso tyrimu – tai vienintelis būdas padedantis tiksliai diagnozuoti HCM.

Patyręs kardiologas gali įvertinti jūsų katės širdies stovį ir diagnozuoti šią ligą ankstyvoje stadijoje. Pagal ligos stadiją nustatoma, ar jau reikalingas medikamentinis gydymas. Nustačius katei HCM ir paskyrus gydymą, katė toliau periodiškai tiriama echoskopu, stebint ligos eigą ir koreguojant gydymą. Veisimui tokios katės nebetinka.
Pagal poreikį atliekami ir papildomi tyrimai – EKG (elektrokardiograma) ir rentgenas.

Veisimui naudojamas tų veislių kates ir katinus, kurioms ši liga perduodama genetiškai iš kartos į kartą, (dažniausiai Meinų Meškėnams) HCM būtina tirti reguliariai.  

PAPILDYMAS: Skirtingose šalyse skirtinga praktika, nuo kokio amžiaus veisiamas kates tirti. Bet svarbi sąlyga, kad katė/katinas dar nebūtų naudoti veisimui ir būtų pilnai suaugę. Vokietijoje katės tiriamos nuo 3, katinai – nuo 2 metų kasmet ; Švedai siūlo tirti kasmet pirmus trejus metus, vėliau kas antus metus tol, kol katė naudojama veisimui. Belgai tiria nuo 18 mėn. kasmet, kol katė naudojama veisimui. Nėra prasmės katę ištirti vieną kartą ir daugiau jos netirti, nes kartais HCM gali išsivystyti 4- 5 metų ir daugiau. Taip pat nereikia skubėti su veisimu, kol katė dar neištirta.

Šis tyrimas gana sudėtingas, reikalaujantis didelio preciziškumo, bendradarbiavimo ir mokėjimo gautus tyrimų rezultatus tinkamai interpretuoti. Paprastai bent vienai ar dviem katėms iš 10 nustatomas šis susirgimas ir veisėjas gauna įvertinima "HCM positive". Kai kuriais atvejais pagal tam tikrus požymius galima įtarti, kad šis susirgimas greitu laiku išsivystys. Tada rašoma išvada „Equivocal“, kas reiškia, kad tyrimą po kurio laiko reikia kartoti ir vertinti, ar susirgimas iš tiesu vystosi. Veisėjai ir kačių šeimininkai turi būti nusiteikę ir nepalankiems tyrimų rezultatams.
 

Genetiniai testai

 
Praktika parodė, kad genetiniai testai nėra informatyvus, todėl jie nebenaudojami, o šis straipsnis paliktas kaip reliktas tiems, kam vis dar smalsu pasiskaityti apie šiuos testus.

Genetinių testų tema yra labi įdomi ir tarp kačių savininkų ir veisėjų plačiai diskutuojama. Atrodytų, atrastas ligą perduodantis genas, atliekamas genetinis tyrimas. Lyg ir aišku, kad neigiamas rezultatas reiškia, jog katė neturi šio pakitusio geno, neserga, nesirgs ir neperduos šios ligos palikuonims.

Iš tiesų viskas yra kur kas sudėtingiau.

Genetiniai testai kol kas atliekami tik Main Coon ir Ragdoll veislės katėms bei ju mišrūnams. Kitų veislių katėms HCM genas dar nėra atrastas.

Šis pakitęs genas atrastas 2006 metais JAV. Jį pavyko aptikti pas 16 kačių sergančių HCM (kurioms ši liga buvo prieš tai diagnozuota kardioechoskopu). Pas likusias 107 sveikas kates šio pakitusio geno nerasta. Tai leido daryti išvadą, kad būtent šis geno pakitimas ir sąlygoja HCM paveldimumą. Netrukus Vokietijoje buvo surasta ta pati geno modifikacija, o tai patvirtino, kad šis testas galioja ne tik JAV veisimo, bei ir Europinio veisimo MainCoonams. Tuo pat metu Danijoje buvo surasta dar viena to paties geno mutacija. Taigi, šiuo metu siūlomas genetinis testas nustato du to paties geno pakitimus. Tai gera žinia. Bloga žinia ta, kad kol kas atrastas tik 1 genas, bet spėjama, kad katės turi ir daugiau mutacijų, galinčių perduoti HCM. Pvz., žmogaus organizme šios pačios ligos genų mutacijų nustatyta apie 180. Statistiškai tik pusė visų HCM Main Coonų, kuriems HCM buvo nustatyta kardioechoskopu ar skrodimo metu, turėjo teigiamą genetinio testo rezultatą. Taigi, likusi pusė turėjo kitos kilmės ar kitos mutacijos HCM.
 

Kaip vertinti genetinio testo rezultatus ir kokias kates galima naudoti veisimui?

 
Šios rekomendacijos galioja tik Meino Meškėnų veislės katėms bei jų mišrūnams.
  • Ar teigiamas testo atsakymas garantuoja, kad jūsų katė būtinai susirgs HCM? NE.
  • Ar jei jis teigiamas, tai reiškia, kad ji jau serga HCM? NEAIŠKU.

Bet kuriuo atveju reikalingas papildomas tyrimas kadioechoskopu, kuris atsakys, ar jūsų katei jau vystosi HCM, jei taip, tai kokio laipsnio ir ar reikalingas gydymas.

a) Atsakymas - neigiamas HCM – katė genetiškai „švari“. Tai reiškia, kad jūsų katė neturi aukščiau minėto geno. Vadinasi, jūsų katei neišsivystys minėto geno HCM. Tačiau, visiškai neaišku, ar jūsų katei neišsivystys kitos, dar neatrastos mutacijos HCM ar kitos, negenetinės kilmės HCM, pvz., dėl skydliaukės hipofunkcijos, inkstų nepakankamumo, aukšto kraujospūdžio, cukraligės ir panašiai. Taigi, gavę neigiamą genetinio testo rezultatą jūs katę veisimui naudoti galite, tačiau turėtumėte ją reguliariai – kartą per metus – tirti echoskopu dėl kitos kilmės HCM. Jei visgi ateityje jai būtų diagnozuota HCM, jos veisimą reikėtų sustabdyti, o pačiai katei skirti gydymą

b) Atsakymas - teigiamas/heterozigotinis (1 mutuotas genas ir 1 normalus). Tokioms katėms gali išsivystyti šio genotipo HCM, tačiau visiškai neaišku, ar tyrimo metu jis jau yra, todėl būtina reguliariai tirti echokopu, jei tik nenorite per anksti prarasti katės.

Veisimui heterozigotinių naudoti nerekomenduojama, kadangi 50% šios katės palikuonių paveldės šį geną ir daliai jų išsivystys HCM, kergiant su „švariu“. Veisiant su tokiu pat heterozigotiniu - šį geną paveldės dar daugiau - 75% palikuonių.

Tačiau statistiškai šiuo metu yra užregistruota apie 33-35% teigiamą HCM turinčių Main Coonų, taigi visų jų veisimo nutraukimas sukeltų didelį pavojų populiacijos ateičiai. Todėl nereikalaujama jų visų nedelsiant išimti iš veisimo. Jei manoma, kad konkretus individas yra labai vertingas veisimo požiūriu, tą sprendimą turi priimti pats katino šeimininkas, leidžiama jį veisti, bet tik su visiškai „švariu“ katinu ar kate, toliau atliekant reguliarius tyrimus echoskopu. Iš šios katės palikuonių tik visiškai neigiami HCM gali būti naudojami tolimesniam veisimui.

c) Atsakymas teigiamas/homozigotinis – turi 2 kopijas pakitusių genų. Šiuo atveju jūsų katei gali išsivystyti HCM, tik ligos eiga bus sunkesnė, nei heterozigotinių. Veisti nerekomenduojama, nes visi palikuonys paveldės šį geną, dalis jų susirgs, o dalis perduos toliau.

d) Kardioultragarsas TEIGIAMAS, genetinis testas – NEIGIAMAS. Nėra aukščiau minėto geno pakitimų, o HCM išsivystė dėl kitos priežasties – kito geno mutacijos, padidėjusio kraujospūdžio, skydliaukės funkcijos sutrikimo ir pan. Veisti nerekomenduojama, Reikia gydyti.

Mūsų klinikoje atliekami abu - genetinis ir ultragarso tyrimas.
 
 
 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: