Kačių sterilizacija / kastracija
Neretai dar kyla klausimų kodėl kačių sterilizacija ir kastracija yra reikalinga, ar tai nekenkia augintinio sveikatai, tolimesnei raidai bei kokie yra privalumai. Katės sterilizacija yra chirurginė procedūra, kurios metu yra paprastai pašalinamos katės kiaušidės ir gimda, todėl jūsų katytė negalės atsivesti palikuonių.
Kodėl reikia sterilizuoti katę?
Sterilizacijos nauda yra įrodyta moksliniais tyrimais. Ši procedūra teigiamai veikia jūsų augintinės sveikatą net keliais aspektais, kurie apima gyvūno sveikatos būklę, ligų prevenciją ir populiacijos kontroliavimą.
Nauda kačių sveikatai
Pašalinus gimdą jūsų katytė yra apsaugoma nuo tokių pavojingų susirgimų kaip pūlingas gimdos uždegimas (piometra), pieno liaukų ir kiaušidžių navikai, kurie yra ypač linkę tapti piktybiniais, bei tariamo nėštumo. Be to, po sterilizacijos katėms dingsta ruja. Ruja yra ganėtinai neramus metas gyvūnui, jos metu galite stebėti išskirtinį katės elgesį: jos dažnai būna labai neramios, daug kniaukia, net yra linkusios bėgti iš namų. Todėl pašalinus gimdą ir kiaušides šie neramūs laikotarpiai, kurie kelia gyvūnui stresą ir diskomfortą, pasibaigia.
Nepageidaujamo vaikingumo prevencija
Sterilizacija yra priemonė apsaugoti kates nuo nepageidaujamo nėštumo, ypač jei šios turi galimybę laisvai išeiti į lauką. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl sterilizacija yra tokia svarbi visuomenėje – tai yra pagrindinė priemonė valdyti ir mažinti benamių kačių populiaciją. Dažnai nepageidaujamų kačių palikuonių gyvenimas baigiasi prieglaudose ar gatvėje, todėl atlikdami šį svarbų žingsnį mes prisidedame ir prie didesnio tikslo – beglobių kačių mažinimo. Katės sterilizavimas yra sprendimas, kuris atneša daug naudos jūsų augintiniui, jums ir bendruomenei. Tai žingsnis sveikesnio ir laimingesnio jūsų katės gyvenimo link ir atsakingas pasirinkimas sprendžiant platesnę naminių gyvūnėlių pertekliaus problemą.
Kada geriausias laikas sterilizuoti katę?
Jei gyvūno neplanuojate veisti, veterinarijos gydytojai skatina kastruoti katytes jauname amžiuje sulaukus 6 mėnesių amžiaus. Tačiau gyvūną galima sterilizuoti ir vėlesniame amžiuje. Jei jūsų katei prasidėjo ruja – rekomenduojama palaukti bent 2 savaitės po jos ir tik tada sterilizuoti katę. Rujos metu lytiniai organai patinsta, į juos priplūsta daugiau kraujo, todėl sterilizacija tampa sudėtingesnė, padidėja kraujavimo tikimybė. Svarbu informuoti savo veterinarijos gydytoją apie pastebėtą rują ir konsultacijos metu nuspręsti, kada tinkamiausias laikas atlikti operaciją. Prieš atliekant sterilizaciją ir bet kokią kitą chirurginę procedūrą svarbu, kad veterinarijos gydytojas atliktų gyvūno sveikatos patikrinimą ir patvirtintų, jog ši intervencija yra galima.
Pasiruošimas procedūrai ir jos eiga
Prieš operacijos atlikimą svarbu tinkamai pasiruošti tiek prieš procedūrą, tiek augintinio priežiūrai po jos.
Pasiruošimas namuose
Rekomenduojame prieš sterilizaciją atvykti profilaktinei gyvūno apžiūrai ir gydytojo konsultacijai. Jos metu veterinarijos gydytojas atsakys į visus jums rūpimus klausimus, plačiau papasakos apie šios procedūros eigą ir pasiruošimą jai.
Prieš operaciją katės rekomenuojama nešerti apie 4-6 valandas, negirdykite katytės likus 2 val iki atvykimo į veterinarijos kliniką. Neleiskite augintinio į lauką, kadangi negalėsite kontroliuoti ar jis ko nors nesuvalgė.
Paruoškite gyvūnui saugią ir minkštą vietą, kurioje jis galėtų ilsėtis ir atsigauti po operacijos grįžus namo.
Procedūros eiga
Pirmiausia katei yra atliekama bendroji anestezija, todėl visos operacijos metu jūsų gyvūnėlis nejaus skausmo. Mūsų veterinarijos klinikoje gyvūnams taikoma inhaliacinė narkozė, kuri yra saugesnė gyvūnui, jos pagalba operacijos metu lengviau kontroliuoti gyvūno miegą ir nejautrą. Be to narkozės metu gyvūnui yra pajungiama profesionali monitoringo sistema, kuri leidžia stebėti šiuos gyvybiškai svarbius organizmo rodiklius - kūno temperatūrą, kvėpavimo dažnį, širdies darbą ir kraujospūdį, įkvepiamo ir iškvepiamo oro sudėtį.
Kačių sterilizacija skiriasi nuo katinų kastracijos – jos metu pilvo sienoje padaromas kelių centimetrų pjūvis, per kurį pašalinamos kiaušidės ir gimda. Pjūvio vieta yra susiuvama siūlais ir operacija yra baigta. Paprastai šis procesas trunka apie 1 val., po kurio jūsų katytė patalpinama į stacionarą, kur prižiūrima specialistų, kol pilnai atsibunda po narkozės ir jau tą pačią dieną gali keliauti namo. Jaunoms, dar nerujojusioms katėms siūloma pašalinti tik kiaušides. Tokiu atveju operacija atliekama per dar mažesnį, 1-2 cm pjūvį, kas dar labiau pagreitina gijimą.
Priežiūra po operacijos
Pooperaciniu laikotarpiu svarbu pasirūpinti tinkamu žaizdos gijimu ir nors dažniausiai jis nebūna komplikuotas, tačiau yra keletas veiksmų, padėsiančių jums užtikrinti sklandų žaizdos gijimą:
- Apribokite katės judėjimą, gijimo laikotarpiu neleiskite jos į lauką, kadangi yra didelė rizika, kad lauke žaizdelė gali būti pažeista, atsiras gijimo komplikacijų, žaizda gali supūliuoti. Taip pat pasistenkite riboti katės fizinį krūvį;
- Stebėkite pjūvio vietą ar nėra patinimo, išskyrų, ar nekraujuoja;
- Speciali plastikinė ar medžiaginė apykaklė ar drabužėlis neleis jūsų katei laižyti žaizdos vietos. Nors visuomenėje vis dar sklando mitas, kad gyvūnas išsilaižo savo žaizdas, šiuo atveju tai nėra tiesa. Šiurkštus katės liežuvis dirgina pjūvio vietą ir neleidžia jai tinkamai gyti, be to katė laižydama gali ištraukti siūles arba įnešti į pjūvio vietą infekciją, kas gali sukelti žaizdos pūliavimą;
- Pooperaciniam laikotarpiui dažniausiai augintiniui yra skiriamas antibiotikų kursas siekiant išvengti komplikacijų;
- Ar reikalinga ištraukti siūlus informuos jūsų veterinarijos gydytojas. Jei jūsų katytei žaizda buvo susiūta tirpiais siūlais poodine siūle, siūlų traukti nereikės, kadangi jie patys gyjant žaizdai ištirpsta. Jei siūlus bus reikalinga ištraukti – tai daroma praėjus 7-10d. po operacijos atlikimo.
Katės elgesys ir pokyčiai po sterilizacijos (kastracijos)
Po sterilizacijos sulėtėja katės medžiagų apykaita, todėl galite pastebėti, kad išaugo gyvūno apetitas, ėmė didėti svoris, tad svarbu kontroliuoti savo augintinio šėrimą ir porcijas, kad jis nenutuktų. Nutukęs gyvūnas tampa vangesnis, mažiau juda – tai yra ne sterilizacijos, o netinkamo šėrimo pasekmė, kurios gali išvengti kiekvienas šeimininkas rūpindamasis tinkama savo katės mityba. Rekomenduojama sterilizuotą katytę šerti specialiu sterilizuotom katėm skirtu profesionaliu komerciniu pašaru. Tinkamai atlikta sterilizacija taip pat panaikina rują ir jos požymius.
Kaina
Katės sterilizacija kaina ir procedūros sudėtingumu skiriasi nuo katino kastracijos, todėl ši procedūra yra brangesnė. Tai apima ilgesnį pačios procedūros laiką ir suvartojamų anestetikų kiekį, sudėtingą procedūros atlikimą pilvo ertmėje - neretai patelės sterilizacijoje dalyvauja ne tik chirurgas ir asistentas, bet ir anesteziologas, kontroliuojantis narkozės eigą, dėl procedūros sudėtingumo. Sudėjus visus šiuos veiksnius ir palyginti su katino kastracija, kuri yra paprastesnė ir ne tokia invazyvi procedūra, tai atsispindi procedūros kainoje.
* klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus,
greitai, nesudėtingai ir patogiai užsiregistruokite bei gaukite tai patvirtinančią žinutę!
SKAMBINKITE:
+37065519991
MES DIRBAME:
pirmadieniais-penktadieniais nuo 9 iki 20 val.
šeštadieniais-sekmadieniais nuo 9 iki 18 val.
registratura@vetklinika.lt
I. Šimulionio g.5, Vilnius