Katino kastracija
Katino kastracija yra įprasta chirurginė procedūra, kurios metu patinui yra pašalinamos sėklides. Lyginant su kačių sterilizacija, kastracija yra paprastesnė procedūra, tačiau ne ką mažiau svarbi tiek gyvūno sveikatai, tiek visuomenei mažinant benamių kačių populiaciją.
Katino kastracija ir jos svarba
Kastracija yra labai svarbi procedūra turinti įtakos gyvūno sveikatingumui, ligų prevencijai bei benamių kačių populiacijos kontroliavimui.
Įtaka gyvūno sveikatai
Kaip ir patelėms, katino kastracija yra ypač svarbi jo sveikatingumui bei onkologinių ligų prevencijai. Sėklidžių navikai gali būti labai pavojingi gyvybei ir sunkiai gydomi. Kastracija yra tiesioginis sprendimas šios rizikos pašalinimui.
Elgesys ir jo pokyčiai
Kastracija daro didelę įtaką agresyviam kačių patinų elgesiui. Prieš kastraciją kačių patinai dažnai demonstruoja įvairių formų agresiją, kurią daugiausia lemia hormonai, tokie kaip testosteronas. Šis agresyvus elgesys pasireiškia teritorinėmis kovomis, dominavimu kitų kačių atžvilgiu, teritorijos žymėjimu (šlapimo žymėjimu) ir agresyvia reakcija poravimosi metu. Po kastracijos testosterono kiekis katės organizme pastebimai sumažėja, todėl atitinkamai dingsta ir agresyvus elgesys.
Po kastracijos pastebimas ramesnis ir taikesnis katinų elgesys. Jie tampa mažiau linkę įsivelti į muštynes su kitomis katėmis, kas lemia ir mažesnę traumų bei galimų infekcijų riziką. Dėl taikesnio būdo ir dingusio dominavimo poreikio šie katinai geriau sugyvena su kitomis katėmis - tai ypač svarbu, kai namuose yra ne viena katė. Kartu su dingusiu poreikiu poruotis dingsta poreikis ir klajoti toli nuo namų, ieškoti patelių ir galimai patekti į pavojingas situacijas.
Tačiau svarbu pažymėti, kad nors kastracija gali žymiai sumažinti agresiją, kurią sukelia hormonų įtaka, ji gali nepašalinti visų agresyvaus elgesio formų, ypač jei jos yra susijusios su išmoktu elgesiu, stresą sukeliančiais veiksniais ar kitomis nehormoninėmis priežastimis.
Benamių kačių populiacijos mažinimas
Katinų kastravimas taip pat yra vienas iš svarbiausių veiksnių mažinant benamių kačių populiaciją. Užkirsdami kelią jų dauginimuisi prisidedame prie visuotinio benamių ir beglobių gyvūnų skaičiaus mažinimo. Ši problema yra vis dar labai opi mūsų visuomenėje.
Pasiruošimas procedūrai ir jos eiga
Katinų kastracija yra ganėtinai paprasta ir greita procedūra, o pooperacinis laikotarpis trunka keletą dienų iki pilno gyvūno atsigavimo.
Kada galima kastruoti katinus?
Neplanuojant veisti, dėl ligų prevencijos, augintinius rekomenduojama kastruoti jauname amžiuje, tačiau pilnai subrendus. Katinai pilnai subręsta apie 6 mėnesių amžiaus, todėl nuo tokio amžiaus rekomenduojama juos kastruoti. Net jei gyvūnas yra vyresnis, ši procedūra yra tokia pat svarbi ir reikšminga.
Pasiruošimas procedūrai
Prieš atliekant procedūrą veterinarijos gydytojas įvertina katino sveikatos būklę, atlieka jo pilną apžiūrą, įvertina, ar abi sėklidės yra savo vietoje. Prieš procedūrą augintinio negalima šerti apie 4-6 valandas ir girdyti 2 valandas iki operacijos atlikimo (iki atvykimo į kliniką). Taip pat rekomenduojama neleisti augintinio į lauką, kadangi lauke negalėsite stebėti ar jūsų augintinis kažko nesuvalgė, didesnė tikimybė susižeisti.
Procedūros eiga
Kastracija yra atliekama taikant bendrąją nejautrą, todėl operacijos metu katinas visiškai nejaučia skausmo.
Operacijos metu kapšelyje yra padaromi nedideli pjūviai per kuriuos pašalinama kiekviena sėklidė. Pjūvio vieta nėra užsiuvama ir paprastai savaime be komplikacijų puikiai sugyja.
Po operacijos katinas patalpinamas į stacionarą, kur yra stebimas specialistų, kol pilnai atsibunda po narkozes, ir jau tą pačią dieną gali keliauti namo.
Pooperacinė priežiūra
Pooperaciniu laikotarpiu laikykitės gydytojo nurodymų. Užtikrinkite saugią ir minkštą vietą, kurioje jis galėtų pailsėti ir pilnai atsigauti. Rekomenduojama guolį paruošti ant grindų, kadangi po narkozės gyvūnas būna vis dar šiek tiek apsvaigęs, mažiau koordinuotas, todėl gali nukristi nuo lovos ar sofos ir susižeisti. Kelias dienas po operacijos pasistenkite apriboti augintinio aktyvumą, neleiskite į lauką. Nors komplikacijos ir infekcijos yra ganėtinai retos kapšelyje, visada verta patikrinti ar žaizdelė gyja sėkmingai.
Po kastracijos katės yra linkusios daugiau ėsti, todėl labai svarbus tinkamas maisto apribojimas, kad išvengtumėte augintinio nutukimo. Pirmąją dieną po operacijos šerkite augintinį lengvu maistu ir nedidelėmis porcijomis. Nutukimas nėra kastracijos, bet netinkamos mitybos pasekmė, kurią gali kontroliuoti kiekvienas šeimininkas. Rekomenduojama kastruotus katinus šerti specialiai kastruotiems gyvūnams skirtu profesionaliu komerciniu maistu.
Katinų kriptorchizmas
Kriptorchizmas yra būklė, kai viena ar abi sėklidės negali nusileisti į kapšelį. Šis sutrikimas katinams pasireiškia gana retai, tačiau jį svarbu išspręsti dėl galimo pavojaus sveikatai. Įprastai katino sėklidės iš pilvo nusileidžia į kapšelį, kai jam sukanka 2-4 mėnesiai.
Kriptorchizmas gali pasireikšti viena ar abiem nenusileidusiomis sėklidėmis. Nors tai labai reti atvejai, tačiau nenusileidus abiem sėklidėms tokie patinai paprastai būna sterilūs ir negali turėti palikuonių. Nenusileidus vienai sėklidei kapšelis išoriškai gali atrodyti normalus dėl jame esančios kitos sėklidės.
Kriptorchizmo atveju padidėja sėklidžių vėžinių susirgimų rizika, todėl šį sutrikimą turintiems katinams kastracija yra itin svarbi. Nors operacija yra sudėtingesnė nei įprastu atveju, papildomai atliekamas pjūvis pilvo sienoje, pooperacinė priežiūra ir atsigavimo laikotarpis yra labai panašūs kaip ir po įprastos kastracijos.
Kadangi katino kriptorcho operacija yra sudėtingesnė, nei įprasta kastracija, jai reikia skirti daugiau laiko, nes ne visada aišku, kurioje vietoje yra nenusileidusi sėklidė ir ne visada greitai pavyksta ją surasti bei pašalinti, todėl prieš užrašydami katiną kastracijai, būtinai apžiūrėkite jo sėklides patys bei prieš operaciją užsirašykite konsultacijai pas veterinarijos gydytoją, kuris įvertins sėklidžių būklę.
Kodėl skiriasi kastracijos ir sterilizacijos kaina?
Patino kastracijos ir patelės sterilizacijos kaina gali skirtis net du kartus ir tai lemia keletas pagrindinių veiksnių, kuriuos labai svarbu suprasti:
- Procedūros sudėtingumas. Katės sterilizacija yra sudėtingesnė ir labiau invazinė procedūra, kadangi operacija yra atliekama pilvo ertmėje. Ši operacija reikalauja ne tik didesnių chirurginių įgūdžių, tačiau ir komplikacijų tikimybė yra didesnė. Kastracijos metu nėra tiesioginio kontakto su pilvo srities organais, pjūviai daromi pačiame kapšelyje.
- Operacijos trukmė. Sterilizacija paprastai trunka ilgiau nei kastracija, todėl ir sunaudojamas anestetikų kiekis yra atitinkamai didesnis.
-
Dėl sterilizacijos sudėtingumo gali prireikti pagalbinio personalo - ne tik chirurgo ir asistento, bet ir anesteziologo - pagalbos.
* klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus,
greitai, nesudėtingai ir patogiai užsiregistruokite bei gaukite tai patvirtinančią žinutę!SKAMBINKITE:
+37065519991MES DIRBAME:
pirmadieniais-penktadieniais nuo 9 iki 20 val.
šeštadieniais-sekmadieniais nuo 9 iki 18 val.PARAŠYKITE MUMS:
registratura@vetklinika.ltATVYKITE:
I. Šimulionio g.5, VilniusBENDRAUKIME:SEKITE MUS: