Pyometra

Reprodukcinės sistemos ligos dažnokai verčia kalių bei kačių augintojus kreiptis į veterinarijos gydytojus. šie susirgimai yra ne tik nemalonūs, jie gali sukelti rimtas komplikacijas, uždelstos ligos dažnai sąlygoja nevaisingumą, o tai yra rimta problema veslinių gyvūnų augintojams. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ir labiausiai gyvybei pavojingų lytinių organų ligų yra infekuotas pūlingas gimdos uždegimas - pyometra. Jo metu toksinės medžiagos ir bakterijos iš gimdos yra rezorbuojamos į kraują, tai sukelia gyvybei pavojingą bendrą organizmo apsinuodijimą ir šoką. Negydoma pyometra beveik visada baigiasi mirtimi.

Pyometra ima vystytis, kai organizme sutrinka lytinių hormonų balansas. Per aukštas progesterono bei estrogenų kiekis sąlygoja gimdos gleivinės išvešėjimą, gimdoje ima kauptis skysčiai. ÄŒia susidaro labai gera terpė daugintis įvairiems mikrobams, kurie gali patekti į gimdą iš makšties ar šlapimo trakto normalios mikrofloros, rujos metu, kai yra atviras gimdos kaklelis, ypač jeigu kalė yra laikoma nešvariai arba jai leidžiama maudytis, kergimo ar gimdymo metu ir t.t. Gimdos gleivinės pakitimus didžiąja dalimi skatina hormoninių preparatų, skirtų nutraukti rujai ar nėštumui, naudojimas.

Dažniausiai serga vyresnio amžiaus (7 - 9m.), neturėjusios palikuonių, nesterilizuotos kalės, tačiau, pasitaiko atveju, kai suserga ir jaunos, pirmą kartą rujojančios kalės. Kadangi katės ovuliuoja ir ima gaminti progesteroną tik po kergimo, joms pyometra pasitaiko žymiai rečiau, dažniausiai - kaip rują slopinančių medikamentų šalutinis poveikis.

Klinikiniai požymiai pasireiškia praėjus 4 - 8sav. po rujos arba hormoninių peparatų vartojimo. Požymiai priklauso nuo to, kaip toli yra pažengęs gimdos pažeidimas, kiek daug skysčių bei pūlių yra susikaupę, ar atviras gimdos kaklelis, nuo kalės amžiaus ir fiziologinės būkles. Kalė tampa apatiška, sumažėja arba dingsta apetitas, ji ima labai daug gerti, dagiau šlapintis, kartais vemia (dėl to šeimininkai dažnai galvoja, kad tai tik apsinuodijimas ir neskuba kreiptis į gyd.). Jeigu gimdos kaklelis yra atviras, pasirodo gausios išskyros iš makšties, jos būna tąsios, nemalonaus kvapo, primena karamelę, kartais būna su krauju. Jei kaklelis lieka uždaras - pūliai kaupiasi gimdoje, ji labai padidėja, dėl to padidiėja pilvo apimtis, nepasišalinantys pūliai yra rezorbuojami į krauja ir sukelia stiprią intoksikaciją. Uždara pyometra progresuoja labai greitai, ir dažnai sukelia šoką ir greitą mirtį. Temperatūra pakyla tik pas 20% segančių gyvūnų.

Pyometrą visada reikėtų įtarti pas sergančias nerujojnačias kales ar kates, ypač jei pasireiškia padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis ir vėmimas. Diferencijuoti nuo kitų, panašią kliniką turinčių susirgimų, padeda ultragarsinis pilvo ląstos tyrimas, taip pat kraujo bei šlapimo tyrimai. Gyvūnų šeiminikams turbūt svarbiausia yra tiesiog žinoti, kad pastebėjus bent vieną iš šių simptomų, ar bet kokias išskyras ne rujos metu, užsitęsus rujai, reikia nedelsiant kreiptis į vet. gydytoją, nes nuo to labai priklausys gydymo sėkmė.

Diagnozavus pyometrą reikia kuo skubiau gydyti. Yra keli gydymo būdai - chirurginis ir konservatyvus (gydant tik medikamentais). Tai priklauso nuo kalės amžiaus ir būklės. Dažniausiai pasirenkamas yra chiruirginis gydymas, kai operacijos metu yra pašalinama pūliuojanti gimda ir kiaušidės, kartu skiriant ir atimikrobinį bei kitą simptominį gydymą. Nors gyvūnų savininkai labai nenoriai ryžtasi operacijai, jos nereiketų bijoti, kadangi tai yra tikrai geriausias būdas pašalinti ligos priežastį ir išvengti recidyvų. Tam kad būtų kuo mažesnė rizika, labai svarbu yra kreiptis ir atlikti visus paskirtus tyrtimus kuo greičiau, nes pyometra labai greitai progresuoja ir, nusilpusią kalę, žinoma, yra daug rizikingiau operuoti.

Medikamentins gydymas yra taikomas tiktai toms kalėms, kurias planuojama veisti ateityje, ir tik tada, kai kalė yra jauna, liga diagnozuojama pačioje pradinėje stadijoje ir gimdos kaklelis yra atviras. šis gydymo būdas yra žymiai ilgesnis, gydymui naudojami hormoniniai preparatai turi stiprų šalutinį povekį, ir, net sėkmingai išgydžius, yra rekomenduojama sulaukusią palikuonių kalę sterilizuoti, kadangi pyometra turi stiprų polinkį kartotis.

Tam kad išvengti šio nemalonaus susirgimo, neveisiamas kales ir kates geriausia sterilizuoti jauname amžiuje, vengti rują bei nėštumą nutraukiančių preparatų ilgalaikio vartojimo, laikytis švaros kergimo, rujos, gimdymo metu. Sterilizacija visiškai apsaugo nuo pyometros. Ir, žinoma, gyvūnui susirgus, reikėtų kuo greičiau kreiptis į specialistus.
 
 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

 8 655 19991

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 

Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: