Šunų ligos – šuns širdis – širdies ligos
Straipsnio autorius: veterinarijos klinikos ,,TOTO''
gydytojas kardiologas Orestas Vovk.
Kas yra širdies nepakankamumas?
Gyvūnai, kaip ir žmonės, serga įvairiomis širdies ligomis.
Dabar šios ligos diagnozuojamos vis dažniau ir tiksliau ir taip yra ne dėl to, kad anskčiau šių ligų nebuvo. Tiesiog dabar gyvūnai gyvena ilgiau, veterinarijoje naudojami vis tobulesni diagnostiniai prietaisai, o mes turime galimybę diagnozuoti ligas, kurias anksčiau galėjome tik įtarti.
Širdies yda – tai vienoks ar kitoks širdies organo anatominis arba funkcinis sutrikimas, dėl kurio širdis gali nebepajėgti atlikti pagrindinės savo užduoties – aprūpinti organizmo deguonimi.
Kartais gyvūnas jau gimsta, turėdamas širdies ydą – tuomet ši yda vadinama įgimta. Jeigu širdies yda atsiranda metams bėgant – ją vadiname įgyta.
Širdies yda ilgą laiką ar net visą gyvenimą gali likti nepastebėta. Taip nutinka mažo svorio ar mažų veislių gyvūnams, gyvūnui mažai judant ar dėl kitokių priežasčių, kuomet deguonies poreikis nėra didelis. Širdis, nors ir dirbdama nepilnu pajėgumu, kompensuoja organizmo deguonies poreikius.
Tai – kompensacinė stadija. Tiesa, tuomet širdžiai tenka dirbti smarkiau, nei įprastai - stengdamasi aprūpinti organizmą pakankamu kraujo ir deguonies kiekiu, ji ima plakti dažniau. Kurį laiką širdžiai pavyksta anatominius trūkumus kompensuoti intensyvesniu darbu. Tačiau ilgainiui širdies raumuo pervargsta, išsiplečia, širdis plaka vis dažniau, tačiau susitraukimo amplitudė mažėja, pervargę vožtuvai surandėja ir tampa nebesandarūs. Pro nesandarius vožtuvus dalis kraujo grįžta atgal ir dar labiau apsunkina širdies darbą.
Organizmui ima trukti deguonies. Gyvūnas pavargsta, dūsta, ima kosėti. Tokia būsena vadinama širdies nepakankamumu.
Kokie gyvūnai dažniausiai serga širdies nepakankamumu?
Įgimtas širdies nepakankamumas gali pasitaikyti bet kurios rūšies ar veislės gyvūnui.
Įgytas pasitaiko ir šunims, ir katėms, tačiau dažniau - stambių veislių šunims. Vokietijos Dogai, senbernarai, niufaundlendai, berno aviganiai, Airijos vilkogaudžiai, Vid. Azijos aviganiai, Kaukazo aviganiai, Labradoro Retriveriai, Rotveileriai – tai labiausiai nuo širdies nepakankamumo kenčiančios šunų veislės.
Ypatingai širdies nepankamumą skatina per dideli ir nereguliarūs fiziniai krūviai. Šunį reikia treniruoti nuo mažens reguliariai ir metodiškai, pamažu pratinant jo organizmą prie didėjančių krūvių. Būtina mokėti įvertinti ir stebėti šuns fizinių krūvių toleravimą ir jokių būdu jo nenualinti. Planuojant su šunimi intensyviai sportuoti, reikėtų jį nuodugniai ištirti ir tik įsitikinus, kad jis nepaveldėjo širdies ydos, imtis treniruočių plano. Sportuodami - bent du kartus į metus apsilankykite pas veterinarijos gydytoją nuodugniai apžiūrai.
Kaip pasireiškia širdies nepakankamumas?
Pagrindinis požymis, kurį pastebi šeimininkas – gyvūnas greičiau pavargsta, dūsta nuo įprastinių krūvių, vėlesnėse ligos stadijose - būna nuolat pavargęs ir liūdnas, naktimis nesigula, vaikšto arba stovi, sunkiai kvėpuoja, kosti, gali padidėti pilvo apimtis, o pats gyvūnas gali stipriai suliesėti.
Pagal šiuos požymius širdies nepakankamumas skirstomas į 4 sunkumo stadijas:
1. Gyvūnas jaučiasi gerai, judėdamas nedūsta, taciau diagnostinėmis priemonėmis apžiūros metu atsitiktinai jam jau nustatoma širdies yda.
2. Ramybės būsenoje arba mažai judėdamas šuo jaučiasi gerai, tačiau didesni krūviai sukelia greitą nuovargį, kosulį ir dūsulį.
3. Ramybės būsenoje šuo jaučiasi gerai, bet netgi nuo minimalių krūvių - šiek tiek pajudėjus, pabėgiojus ar lipant laiptais - ima dūsti.
4. Dūsulys ir nuovargis pasireiškia ramybės būsenoje ir nuolat.
Kiti simptomai priklauso nuo to, kuri širdies pusė serga.
Jei yra kairės širdies pusės nepakankamumas, užsilaiko kraujas mažajame apytakos rate, kaupiasi skysčiai plaučiuose, vystosi auksčiau minėti požymiai - kosulys, dusulys, o sunkiais atvejais ir cianozė – reiškinys, kuomet dėl deguonies trūkumo gleivinės igauna melsvą atspalvį.
Jei yda yra dešinėje širdies pusėje, kraujas užsilaiko toje širdies dalyje, sulėtėja atitekančio kraujo greitis, blogai nuteka kraujas iš vidaus organų – kepenų, blužnies, inkstų – sutrinka jų veikla. Galiausiai ima kauptis skysčiai pilvo ertmėje, vystosi pilvo vandenė (ascitas).
Jei pažeistos abi širdies pusės – gyvūnui pasireiskia ir dešinės (vidaus organai, pilvo vandenė) ir kairės (kvėpavimo sutrikimai) požymiai.
Suprantama, kad kuo anksčiau ir tiksliau mes nustatysime širdies ligą, tuo greitesnį ir tikslesnį gydymą parinksime. Negydomas širdies nepakankamumas progresuoja labai greitai ir iškyla pavojus prarasti mylimą gyvūną.
Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?
Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite:
Apsilankykite:
Apsilankykite mūsų:
Apsilankykite mūsų: