Virusinis kosulys - cennel cough – tracheobronchitis
Žiemą, atšalus orams, šunys, kaip ir žmonės, žymiai dažniau serga peršalimo ligomis. Ypač dažnai suserga lepūs naminiai šuniukai, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia miegodami šiltame guolyje, ar net šeimininko lovoje, o paskui trumpam išvedami pasivaikščioti į žvarbų lauką. šunys, pastoviai gyvenantys lauke net ir esant dideliems šalčiams beveik niekada nesuserga. Didžiausią pavojų kelia staigi temperatūrų kaita, drėgnas vėjas, skersvėjis. šunis reikia grūdinti ir prie pasivaikščiojimų šaltu metu pratinti palaipsniui. Jei išvesite savo augintinį už pavadėlio, eisite lėtu žingsniu, jam jau po kelių minučių pasidarys šalta. O jei leisite jam aktyviai judėti, pažaisti su mėgiamu žaisliuku ar kitais šunimis, net ir trumpo plauko šuo nesušals. Ypač lepiems šunims yra siuvami įvairūs drabužėliai, apsaugantis nuo drėgmės, vėjo ar šalčio.
Be kitų peršalimo ligų šunys serga virusiniu tracheobronchitu, dar vadinamu virusiniu kosuliu (cennel cough). Tai ypač greitai plintanti infekcinė liga. Dažniausiai šunys perserga gana lengvai ir pasveiksta per 1-2 savaites, bet pasitaiko ir rimtų, gyvybei pavojingų komplikacijų, ypač, jei suserga maži šuniukai ar pagyvenę šunys. Todėl reikėtų imtis priemonių, kad išvengti šio susirgimo, o susirgus - tinkamai gydyti.
Pagrindinis požymis - sausas, spazminis kosulys. Jį sukelia visas kompleksas virusų, kurie dažnai komplikuojasi antrine infekcija. Patekę į organizmą jie sukelia trachėjos ir bronchų uždegimą. Kosėdamas šuo gali žiaukčioti, iškosėti baltą putotą skysti, ir todėl kartais šeimininkams atrodo, kad jų augintis vemia. Kosulio priepuoliai dažniausiai prasideda aktyviau pajudėjus, įkvėpus šalto oro, stipriau patempus pavadėlį, spaudžiant trachėją. Kartais išsivysto konjuktyvitas (akies gleivinės uždegimas), rinitas (nosies gleivinės uždegimas), čiaudulys, atsiranda išskyros iš nosies ir akių. Bendra savijauta ligos pradžioje dažniausia išlieka gera, šunys būna aktyvūs ir noriai ėda. Bet kokiu atveju, šuniui pradėjus kosėti, reikėtų neleisti jam kontaktuoti su kitais šunimis, kad išvengti ligos plitimo, ir kreiptis į savo veterinarijos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus, paskirs gydymą, diferencijuos šią ligą nuo kitų panašių (plaučių uždegimo, šunų maro ir tt.) ir paskirs gydymą.
Stengiantis išvengti virusinio tracheobronchito, reikia laiku vakcinuoti šunis ir pasidomėti, ar į naudojamą vakcina įeina ir virusinis kosulys. Bet, kaip ir žmonių gripą, šią ligą, gali sukelti skirtingi sukelėjai ir jų štamai, pasitaiko metų, kai virusas būna atsparus net vakcinai. Todėl reiktų stengtis neleisti šuniui žaisti su kitų šunų žaislais, gerti ar ėsti iš svetimų dubenėlių. Ypač kruopščiai saugotis reikėtų laikant daugiau šunų ir vienam iš jų susirgus, taip pat šunų viešbučiuose, dresūros aikštelėse, kadangi šis virusas labai greitai plinta per seiles, nosies, akių išskyras. Taigi - per bendrus žaislus, dresūros rankoves, dubenėlius.
Gydymui yra skiriami antibiotikai (antrinei infekcija išvengti), taip pat kosulį slopinantys vaistai, vitamininiai preparatai.
SKAMBINKITE:
+37065519991
MES DIRBAME:
pirmadieniais-penktadieniais nuo 9 iki 20 val.
šeštadieniais-sekmadieniais nuo 9 iki 18 val.
PARAŠYKITE MUMS:
registratura@vetklinika.lt
ATVYKITE:
I. Šimulionio g.5, Vilnius
BENDRAUKIME:
Facebook
SEKITE MUS:
Instagram'e