Kalių sterilizacija

Kalių sterilizacija

 

Kalytės sterilizacija/kastracija – tai chirurginis patelės lytinių organų – dažniausiai gimdos ir kiaušidžių - pašalinimas. Ši procedūra ne tik padeda kontroliuoti naminių gyvūnų populiaciją, bet ir suteikia daug naudos sveikatai.

 

Sterilizacijos nauda sveikatai

Ne veltui veterinarijos gydytojai skatina sterilizuoti kalytę dar jauname amžiuje. Nors sterilizacijos laikas tarp skirtingų šunų veislių ir dydžių gali skirtis, tačiau sterilizacija atlikta prieš pirmąją rują labai ženkliai sumažina pieno liaukų vėžio riziką. Tyrimais įrodyta, kad vyresniame amžiuje atliktos sterilizacijos įtaka pieno liaukų vėžio atsiradimui vis mažėja ir nebėra tokia efektyvi šiuo klausimu.

Sterilizacija/kastracija yra puiki prevencija kitai pavojingai infekcijai – pūlingam gimdos uždegimui – piometrai. Ji yra ganėtinai dažna nekastruotų patelių liga, kuri kelia didžiulį pavojų patelės gyvybei. Be to, atlikus kiaušidžių pašalinimą visiškai pašalinama ir kiaušidžių vėžio rizika.

 

Netikras nėštumas

Netikras nėštumas yra ganėtinai dažnas reiškinys pasitaikantis nesterilizuotoms kalytėms. Tai būklė, kada patelė nebūdama šuninga imituoja tikrus nėštumo požymius. Netikras nėštumas paprastai pastebimi praėjus kelioms savaitėms po rujos.

Netikras nėštumas pasireiškia tiek elgesio, tiek fiziologiniais pokyčiais pavyzdžiui, lizdo kūrimas arba negyvų daiktų, žaislų laikymas. Fiziniai pokyčiai gali apimti padidėjusias pieno liaukas arba pilvo pūtimą, ir net laktaciją.

Pasibaigus rujos ciklui šuns organizme padidėja progesterono ir prolaktino - hormonų, kurie ruošia organizmą nėštumui - kiekis. Jei apvaisinimas neįvyksta, šių hormonų kiekis ilgainiui sumažėja, tačiau kai kuriais atvejais hormonų pokyčiai gali apgauti organizmą ir priversti jį manyti, kad kalytė laukiasi. Ši būklė paprastai išsisprendžia savaime ir simptomai išnyksta, kai hormonų lygis normalizuojasi. Tačiau jei simptomai yra sunkūs arba varginantys, gali prireikti veterinarijos gydytojų ir medikamentų pagalbos, kad būtų suteikta palaikomoji priežiūra, o kai kuriais atvejais - hormonų terapija simptomams sušvelninti. Ši būklė pabrėžia sterilizacijos svarbą, nes ji ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir panaikina netikro nėštumo galimybę.

 

Kada turėčiau sterilizuoti savo šunį?

Optimalus sterilizacijos laikas gali skirtis, tačiau tradiciškai veterinarijos gydytojai rekomenduoja sterilizuoti kalytes maždaug šešių mėnesių amžiaus, prieš pirmąjį jų rujos ciklą. Vis dėlto, naujausi tyrimai rodo, kad idealus sterilizacijos amžius gali skirtis priklausomai nuo šuns veislės ir dydžio.

Didesnių veislių šunims gali būti naudinga palaukti, kol jos bus šiek tiek vyresnės, maždaug 12-18 mėnesių, ypač veislėms, linkusioms į ortopedines problemas, nes ankstyvas sterilizavimas gali turėti įtakos augimui ir kaulų vystymuisi. Priešingai, mažesnių veislių gyvūnams dažnai vis dar rekomenduojama sterilizaciją/kastraciją atlikti anksčiau.

Kaip ir minėjome patelėms atlikta sterilizacija prieš pirmąjį rujos ciklą gerokai sumažina vienų iš labiausiai paplitusių - pieno liaukų auglių riziką, todėl labai skatintinama atlikti šią procedūrą iki pirmosios rujos.

Visada pasitarkite su veterinarijos gydytoju, kad nustatytumėte tinkamiausią laiką augintinio sterilizacijai. Jie gali pateikti rekomendacijas, atsižvelgdami į konkrečius jūsų šuns poreikius ir veislei būdingus aspektus.

 

Pasiruošimas operacijai

Prieš operaciją pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju, aptarkite procedūrą, užduokite jums kylančius klausimus, kad suprastumėte galimas procedūros naudas ir rizikas, galėtumėte tinkamai pasiruošti pooperaciniam laikotarpiui.

Jei operacija suplanuota ryte, nešerkite gyvūno iš vakaro arba 4-6 valandas iki procedūros atlikimo. Vandens negirdykite likus 2 valandoms iki atvykimo į veterinarijos kliniką.

Vedžiokite šunį lauke tik su pavadėliu, kad galėtumėte aiškiai sekti ar gyvūnas ko nors nesuėdė. Namuose paruoškite saugią ir minkštą vietą gyvūno poilsiui ir atsigavimui po operacijos.

Atminkite, kad kiekvienas šuo yra skirtingas, todėl veterinarijos gydytojas gali turėti konkrečių nurodymų, atsižvelgiant į jūsų šuns sveikatą, veislę ir amžių. Laikydamiesi šių veiksmų ir palaikydami glaudų ryšį su veterinarijos gydytoju, kartu užtikrinsite sėkmingą operaciją ir sklandų šuns atsigavimą.

 

Šuns sterilizacija - procedūros eiga

  • Prieš operaciją atliekama nuodugni fizinė apžiūra, jei reikalinga ar pageidauja šeimininkas - atliekami kraujo tyrimai, siekiant įsitikinti, kad šuo yra pakankamai sveikas anestezijai.
  • Mūsų veterinarijos klinikoje gyvūnams taikoma inhaliacinė narkozė, kuri yra saugesnė gyvūnui, jos pagalba operacijos metu lengviau kontroliuoti gyvūno miegą ir nejautrą. Be to narkozės metu gyvūnui yra pajungiama profesionali monitoringo sistema, kuri leidžia stebėti šiuos gyvybiškai svarbius organizmo rodiklius - kūno temperatūrą, kvėpavimo dažnį, širdies darbą ir kraujospūdį, įkvepiamo ir iškvepiamo oro sudėtį.
  • Sterilizacijos metu pilvo sienoje yra padaromas nedidelis pjūvis, per kurį surandamos ir atsargiai pašalinamos kiaušidės ir gimda. Pjūvio vieta susiuvama siūlais.
  • Operacija paprastai trunka apie 60-90 minučių. Po operacijos gyvūnas yra stebimas ir prižiūrimas specialistų stacionare, kol pilnai atsibunda po narkozės ir dauguma šunų tą pačią dieną gali grįžti namo. Visiškas atsigavimas paprastai trunka apie 10-14 dienų.
 

Pooperacinė priežiūra

Pooperacinė priežiūra apima šuns ramybę ir fizinio aktyvumo ribojimą, kad nebūtų pažeistos siūlės. Taip pat svarbu tinkamai naudoti paskirtus medikamentus.

Po operacijos kalytei rekomenduojama uždėti specialią plastikinę ar medžiaginę apykaklę arba drabužėlį dengiantį pjūvio vietą, kadangi gydama žaizda gali niežėti, todėl šunys linkę ją laižyti. Žaizdos laižymas ne tik apsunkina jos gijimą, bet ir gali būti pažeistos siūlės, dėl ko tektų žaizdą siūti iš naujo. Taip pat dėl bakterijų esančių ant liežuvio žaizda gali supūliuoti.

Kad pooperaciniu laikotarpiu jūsų kalytė nejaustų skausmo ar diskomforto, veterinarijos gydytojas skiria vaistus skausmo malšinimui. Kartu su vaistais nuo skausmo dažniausiai kartu yra skiriamas ir antibiotikų siekiant išvengti komplikacijų.

Paprastai atlikus procedūrą suplanuojamas sekantis vizitas, siūlų pašalinimui (jei žaizda nebuvo siūta tirpiais siūlais) ir žaizdos gijimo įvertinimui.

 

Šunų sterilizacijos / kastracijos kaina

Šunų sterilizacijos / kastracijos kaina gali varijuoti priklausomai nuo gyvūno amžiaus, dydžio, sveikatos būklės ir tam tikrų fiziologinių būklių (rujojanti ar vaikinga kalė). Po apžiūros veterinarijos gydytojas gali tiksliai įvertinti gyvūno būklę ir procedūros kainą. Svarbu suprasti, kad kalės sterilizacija yra sudėtinga procedūra reikalaujanti ne tik kvalifikuoto chirurgo bei jo asistento, tačiau ir anesteziologo, kontroliuojančio narkozę bei gyvybinius rodiklius visos operacijos metu.

 

Svorio kontrolė po kastracijos

Svorio kontrolė tiek po kalytės sterilizacijos, tiek po patino kastracijos yra svarbus pooperacinės priežiūros aspektas. Po sterilizacijos ir kastracijos gali sulėtėti medžiagų apykaita, todėl šunys labiau linkę priaugti svorio. Tinkamo mitybos plano sudarymas derinamas su fiziniu krūviu užtikrina stabilų svorio palaikymą, o kartu ir gyvūno sveikatą.

Po sterilizacijos galite pasirinkti mažesnio kaloringumo ėdalą arba sumažinti porcijas. Svarbu užtikrinti, kad pasirinktame šunų maiste būtų pakankamas maistingųjų medžiagų kiekis. Specializuotose parduotuvės rasite pašarus skirtus būtent sterilizuotiems ir kastruotiems šunims.

Kartu su mityba svarbu užtikrinti šuns fizinį aktyvumą. Priklausomai nuo veislės, amžiaus ir kitų aspektų užtikrinkite kasdienius pasivaikščiojimus, žaidimus ar treniruotes su šunimi. Tai ne tik padeda palaikyti reguliarų svorį, tačiau ir sustiprina ryšį tarp šuns ir šeimininko, skatina šuns protinę veiklą. Svarbu fizinę veiklą didinti pamažu ir laikytis veterinarijos gydytojo rekomendacijų po operacijos.

 

 
 

Turite klausimų? Norite užsiregistruoti vizitui?

Mūsų klientų savitarnoje rasite laisvus gydytojų laikus ir galėsite greitai ir nesudėtingai užsiregistruoti bei gauti tai patvirtinančią žinutę. Spauskite: 


 

Arba skambinkite telefonu:

8 655 19991

 

Mūsų darbo laikas:

I - V 9 - 20
VI - VII 9 - 18 

 
Parašykite mums:
 
Apsilankykite:
 
Apsilankykite mūsų:
 
Apsilankykite mūsų: